Film

Za MistycyzmPopkulturowy W…

Za MistycyzmPopkulturowy

W sumie zastanawia mnie, jak współczesna publiczność odbiorze nową ekranizację Diuny. Ostatecznie puentą sagi jest fakt, iż status quo oparte na władzy jest inherentnie wadliwe, że możesz posadzić na szczycie odpowiednią osobę – inteligentną, empatyczną, mającą dobre intencje i możliwości wcielenia ich w życie – ale sama struktura relacji władzy sprawi, że ta osoba będzie postępowała w sposób niemoralny i niegodziwy, bo system działa w taki sposób, że inne sposoby postępowania będą przynosiły jeszcze więcej zła i niegodziwości.

Diuna jako saga nie jest opowieścią o złym władcy, którego trzeba zdetronizować i potem posadzić na tronie młodego księcia, by wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Diuna jako saga jest opowieścią o tym, że nieważne, kto siedzi na tronie – dopóki istnieje tron, dopóty rezultatem będzie cykl przemocy, nieszczęść i katastrof niszczących życia jednostek i całych cywilizacji.

Przy założeniu, że Denis Villeneuve rozumie to przesłanie i zdecyduje się je włączyć do swojej kinowej adaptacji – szalenie ciekawi mnie, jak wpłynie to na odbiór filmu u publiczności, której dziesięć tysięcy filmów Marvela wbiło w umysły ideę, że statu quo jest czymś bezdyskusyjnie dobrym i należy go bronić za wszelką cenę.

#diuna #marvel #antykapitalizm #film #kultura