Film

Równo 50 lat temu, nocą 8 na…

Równo 50 lat temu, nocą 8 na 9 sierpnia 1969 roku, członkowie sekty „Rodzina” Charlesa Mansona dokonali brutalnego mordu na żonie Romana Polańskiego, amerykańskiej aktorce Sharon Tate, jej przyjaciołach, nienarodzonym dziecku oraz przypadkowym mężczyźnie.

Tragiczna sierpniowa noc

Roman Polański przebywał wówczas w Londynie. Stale odwlekał swój powrót do Los Angeles, co nie podobało się Sharon. 8 sierpnia 1969 roku po posiłku w restauracji El Coyote, o godzinie 22:30 Sharon Tate, Jay Sebring, Wojciech Frykowski oraz Abigail Fogler wrócili do posiadłości Polańskich. Kilka godzin później zostali zamordowani przez członków sekty Charlesa Mansona: Charlesa Watsona, Lindę Kasabian, Patricię Krenwinkel i Susan Atkins. Zginął także przypadkowy mężczyzna – Steven Parent. Ciała zamordowanych znalazła rano gospodyni Polańskich – Winifred Chapman. Steven Parent został zastrzelony w samochodzie. Ciała pozostałej czwórki miały rany kłute. Frykowski i Fogler leżeli przed domem, natomiast Tate i Sebring byli przywiązani sznurem przerzuconym przez belkę sufitową w bawialni. Jedynym, który przeżył zajście był dozorca William Garretson zajmujący domek dla gości. Został pierwszym podejrzanym. Potem jednak zwolniono go. To jego gościem był Steven Parret zastrzelony w samochodzie. Łącznie tej nocy zginęło 6 osób: Steven Parret – rany postrzałowe, Sharon Tate, Jay Sebring, Wojciech Frykowski, Abigail Fogler – rany kłute oraz Paul Richard Polański – nienarodzony syn. Tate wielokrotnie błagała, by zabili ją po porodzie, do którego zostało około 2 tygodnie.

Roman Polański po tych wydarzeniach popadł w paranoję. Podejrzewał nawet swoich najbliższych współpracowników. By śledztwo ruszyło zdecydował się na sesję w tygodniku LIFE. Na jednym ze zdjęć widać Polańskiego przed drzwiami, na których krwią jego żony napisano słowo PIG – świnia, co było pogardliwym określeniem bogatych osób. Krok ten był krytykowany, jednak Polański zrobił to, by poruszyć kogokolwiek, kto ma jakieś informacje, by podał je organom ścigania. Psychoza zapadła też wśród tamtejszych bogaczy. Posiadłości były uzbrajane na wypadek powtórki wydarzeń z 8/9 sierpnia 1969. Za Dominickiem Dunne: Groza, jaka zdjęła miasto, była czymś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkałem. Ludzie byli przekonani, że wszyscy bogaci i sławni są w niebezpieczeństwie. Dzieci wysyłano z dala od miasta. Wynajmowano ochronę. Wybierając się na pogrzeb Jaya Sebringa Steve McQueen zabrał ze sobą broń. Pierwotnym celem ataku był Terry Melcher – muzyk, który porzucił projekt muzyczny Mansona.

Sekta Mansona

Powstała w 1967 roku, gdy Manson opuścił więzienie. Był to czas erupcji wielu sekt. Skupiała się na przepowiedni o armagedonie polegającym na rzezi białych dokonanej przez murzynów. „Rodzina” miała przeczekać ten czas w Dolinie Śmierci, po czym odebrać owym murzynom władzę i uczynić ich niewolnikami. Kiedy minął termin rozpoczęcia rzezi, Manson stwierdził, że sekta sama musi ją rozpocząć. Oprócz zbrodni w domu Polańskich zamordowali też małżeństwo LaBianca i Gary’ego Hinmana. Oprócz tego kradli też samochody.

Susan Atkins zatrzymana w innej sprawie, w listopadzie 1969 roku pochwaliła się współwięźniom swoim „osiągnięciem”. To przyczyniło się do aresztowania pozostałych członków sekty. Rozpoczęty w 1970 roku proces zakończył się w 1971 wyrokami dożywocia. Manson twierdził, że inspirowali go Beatlesi, którzy w tekstach piosenek mieli przemycać treści straszące pogromem.

Konsekwencje sprawy

Sprawa zabójstwa Sharon Tate przyniosła zmiany w prawie karnym, przede wszystkim w sferze przedterminowych zwolnień. Twarzą tych zmian została Doris Tate – matka Sharon.

Sharon Tate w chwili śmierci miała 26 lat. Dziś miałaby lat 76, a Paul Richard 50. Wszystko jednak zostało zniszczone przez urojenia Mansona.

#usa #kryminalne #60s #polanski #morderstwo #smierc #sekta #historia #xxwiek #film #losangeles #chore