Film

Podsumowanie mojego filmowego…

Podsumowanie mojego filmowego stycznia 2018
#film #filmnawieczor
Właściwie trochę mi wyszedł maraton z Hitchcockiem, ale znalazło się parę innych reżyserów.
Zakładnik z Wall Street (2016)
Money Monster
Kraj: USA
Gatunek: Thriller
reż. Jodie Foster
George Clooney jako gospodarz programu tv, który zostaje wzięty za zakładnika, Julia Roberts jako producentka, która próbuje wycisnąć jak najlepszą oglądalność i Jack O’Connell jako desperat, który stracił wszystkie oszczędności. Film nie zaskakuje niczym, jest zrobiony na solidnym poziomie, nieźle zagrany i ma momenty trzymające w napięciu. Przewidywalny, ale nie nudzi.
7/10
Spellbound (2011)
Kraj: Korea Południowa
Gatunek: Dramat, Horror, Komedia romantyczna
reż. Hwang In Ho
Jeśli ktoś byłby w stanie wykonać tak zgrabne połączenie ww gatunków to tylko Koreańczycy. Film o prześladowanej przez duchy dziewczynie i ulicznym magiku, który ją zatrudnia, to autentycznie śmieszna komedia romantyczna, na której będzie można również podskoczyć ze strachu i uronić łezkę. Do tego śliczna Son Ye Ji w roli głównej. Partnerujący jej Lee Min Gi odkupił się w moich oczach po fatalnym występnie w For the Emperor. Te jego nieszczęsne koszule 🙂
7/10
Gukoroku – ślady grzechu (2016)
Gukōroku
Kraj: Japonia
Gatunek: Dramat
reż. Kei Ishikawa
Dziennikarz śledczy prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa popełnionego w domu, wydawałoby się, rodziny idealnej. Niby w filmie wszystko gra. Wydaje się, że i fabuła i klimat są na miejscu. Aktorstwo na wysokim poziomie. Twisty fabularne są. Ciężko się do czegokolwiek przyczepić, ale … wszystko jakieś rozciągnięte, rozmemłane. Do tego wyjątkowo przewidywalne. Zdjęcia w wykonaniu Piotra Niemyjskiego podwyższają ocenę o 1.
7/10
Uciekaj! (2017)
Get Out
Kraj: USA
Gatunek: Horror
reż. Jordan Peele
Czarnoskóry Chris jedzie do domu rodziców swojej białej dziewczyny na weekend. O tym filmie zostało już tak dużo powiedziane i napisane, że prawdopodobnie każdy ma wyrobioną opinię. Mnie nie wyrwał z butów ani fabularnie ani technicznie i nie uważam go za oskarowego pretendenta. Wszystkie motywy gdzieś i kiedyś już widziałam, a że do filmów podchodzę jak daltonista (nie oceniam wyżej czy niżej za „kolory”) nie widzę w nim też niczego przełomowego. Ogląda się dobrze, seans na nudzi. Całkiem przyjemnie spędzony czas.
7/10
R-Point (2004)
Arpointeu
Kraj: Korea Połudowa
Gatunek: Horror, Wojenny
reż. Kong Su Chang
Grupa żołnierzy zostaje wysłana na wyspę, w celu zbadania źródła tajemniczych komunikatów radiowych nadawanych przez … oddział, uznany za poległy. Niesamowity klimat grozy i osamotnienia, ale niewiele więcej. Do tego każdy, nieoblatany w kinie azjatyckim widz, pogubi się w postaciach jeszcze zanim żołnierze dopłyną na wyspę.
7/10
Siódma pieczęć (1957)
Det sjunde inseglet
Kraj: Szwecja
Gatunek: Dramat
reż. Ingmar Bergman
Rycerz gra w szachy ze Śmiercią. Niewątpliwe dzieło, które … nie zrobiło na mnie wrażenia. Śmierć jest w filmie fenomenalna, szkoda tylko, że jest jej tak mało. Przewijający się wątek kuglarzy kompletnie mnie wynudził. Do tego stopnia, że było mi wszystko jedno jak ta historia się skończy. W żaden sposób nie podważam wielkości tego filmu, jego wykonania od strony technicznej ani jego przesłania. Po prostu – do mnie to nie trafia.
7/10
Kuracja (1997)
Kyua
Kraj: Japonia
Gatunek: Kryminał, Thriller
reż. Kiyoshi Kurosawa
Serię brutalnych morderstw łączy to, że ofiara miała wycięty na ciele znak X a podejrzani o dokonanie zbrodni niczego nie pamiętają. Jeden z tych „ambitnych” i psychologicznych filmów. Krótszy i żwawszy byłby dużo lepszy. Początkowo historia wciąga i wydaje się, że będziemy mieć do czynienia z czymś naprawdę soczystym, ale wychodzi nudny wykład filozoficzny.
7/10
Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (2017)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Kraj: USA, Wielka…
Gatunek: Dramat, Komedia, Kryminał
reż. Martin McDonagh
Samotna matka wykupuje miejsce na trzech billboardach. Coenowski klimat, powolna narracja. Jedni powiedzą nudny, ja powiem wciągający. Świetnie zagrany i wyreżyserowany. Takie filmy lubię.
8/10
Disaster Artist (2017)
The Disaster Artist
Kraj: USA
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Komedia
reż. James Franco
Ten film jest dobry dlatego, że Pokój jest taki zły. Bez całej otoczki bycia filmem o najgorszym filmie świata i postaci Tommy’ego Wiseau Disaster Artist byłby tylko typową historyjką o amerykańskim śnie i pogoni za marzeniami. Podobała mi się kreacja Franco jako Tommy, ale po zobaczeniu urywków z Pineapple express doszłam do wniosku, że Tommy niewiele się różnił od Saula Silvera. Reżysersko też nie wszedł na wyżyny artyzmu.
7/10
Coin Locker Girl (2014)
Kraj: Korea Południowa
Gatunek: Kryminał
reż. Han Jun Hee
Wychowywaną przez lichwiarską szajkę dziewczyna staje przed największym dylematem jej życia. Jak w kilku innych przypadkach – realizatorsko ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Ciężki klimat, tragiczna historia. Dylematy moralne. Ja vs moje środowisko. Porzucona dziewczyna, której wreszcie ktoś okazał odrobinę współczucia.
Ostatecznie sprowadziło się to do zwykłego – mnóstwo osób poumierało, bo jeden koleś był „miły”. Meh.
6/10
Północ – północny zachód (1959)
North by Northwest
Kraj: USA
Gatunek: Thriller, Szpiegowski
reż. Alfred Hitchcock
Gdyby Hitchcock kręcił Bonda … Właściwie tyle. Film jest bardzo bondowski a powstał przed pierwszymi Bondami. Jest tu wszystko. Famme fatale, czarujący protagonista, zły zły 🙂 Jest akcja, jest intryga. I choć już trochę się zestarzał, wciąż ogląda się dobrze a cięty język Cary’ego Granta to tylko wisienka na torcie.
8/10
25. godzina (2002)
25th Hour
Kraj: USA
Gatunek: Dramat, Kryminał
reż. Spike Lee
Ostatnie 24 godziny z życia dilera, który szykuje się do wieloletniej odsiadki. Laurka wystawiona Nowemu Jorkowi po 11 września 2001. Podchodzący bardziej pod dramat niż cokolwiek innego na pewno zawiedzie osoby oczekujące soczystej gangsterki. Edward Norton snuje się po Nowym Jorku oglądając jak miasto radzi sobie po ataku terrorystycznym. Melancholijny film z genialnym, ale i gorzkim monologiem w wykonaniu Nortona, by jeszcze bardziej przygnębić widza.
8/10
Ptaki (1963)
The Birds
Kraj: USA
Gatunek: Dreszczowiec
reż. Alfred Hitchcock
Nadmorskie miasteczko zostaje zaatakowane przez szalone ptaki. Jeden z klasyków Hitchcocka. W swoich czasach na pewno przerażający. Dziś momentami też, szczególnie jedna z ostatnich scen (ta, która wpędziła Tippi Hedren w depresję i nałogi) – szalony drób. Jednak wydawał mi się źle rozplanowany. Jeśli o mnie chodzi za dużo obyczajówki, za mało drobiu.
Jednak się zestarzał.
7/10
Nieznajomi z pociągu (1951)
Strangers on a Train
Kraj: USA
Gatunek: Film-Noir
reż. Alfred Hitchcock
Dwóch mężczyzn spotyka się w pociągu i „wymienia morderstwami”. W sumie to niewiele czasu spędzili w pociągu 🙁 Rola życia Roberta Walkera jako Bruno – psychopatycznego, ale czarującego gościa, który uprzykrza życie młodemu tenisiście.
Początek i zawiązanie ciekawej (choć grubymi nićmi szytej) intrygi wciąga, ale jak już wysiadają z pociągu to zaczyna być coraz nudnej.
7/10
Psychoza (1960)
Psycho
Kraj: USA
Gatunek: Thriller
reż. Alfred Hitchcock
„We all go a little mad sometimes.”
Dzieło. Pieprzone dzieło! Nie mogę ocenić na 10 tylko dlatego, że niestety znałam już zakończenie. Hitchcock bawi się z widzem na każdym kroku. Prowadzi w jedną stronę, a później zrzuca ze schodów, przychodzi, pomaga wstać, prowadzi dalej i … znowu zrzuca ze schodów. Anthony Perkins klasa sama dla siebie. Janet Leigh, Vera Miles i Martin Balsam również na wysokim poziomie. Czapki z głów i chylę czoła. To dlatego Hitchcock zawsze będzie mistrzem grozy i suspensu.
9/10
M jak morderstwo (1954)
Dial M for Murder
Kraj: USA
Gatunek: Kryminał
reż. Alfred Hitchcock
Tony postanawia pozbyć się swojej niewiernej małżonki. Kiedy jego plan nie wypala i umiera ktoś inny, Tony i prowadzący sprawę policjant zaczynają prowadzić niebezpieczną grę w kotka i myszkę. Napięcie, klimat, atmosfera, piękna Grace Kelly jako zdradzająca żona. I choć intryga nieco naiwna to nie przeszkadza w odbiorze całości i popłynięcia z falą wzajemnych przepychanek co do winy. Po czyjej stronie byliście?
8/10