Film

No to może się dziać, bo…

No to może się dziać, bo Czesi zgłaszaja ”Malowanego Ptaka” do Oscarów.

Malowany ptak”, czyli ekranizacja książki Jerzego Kosińskiego, jest czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Przez częśc Polaków ” Malowany ptak” uznawany jest za pozycję antypolską. Przedstawijacą Polaków jako brutalnych prymitywów w otoczeniu w domyśle żydowskiego chłopca.

Przypominam, że 23 lata temu film o pogromie kieleckim do Oscara zgłosili Białorusini. Wywołało to przerażenie w polskich kręgach i zaczeto rozpatrywac wizję fali antypolonizmu jaką mógł w razie zyskania popularności wywołac obraz w którym Polacy w krwawym szale zabijają Żydów siekierami, widłami, prętami itd. Obawiano się film może nawet zaszkodzić w integracji ze strukturami zachodnimi (wówczas dopiero aspirowalismy do NATO, a UE to była jeszcze melodia przyszłości).
Na szczęscie wtedy białoruski film przepadł.
Malowany ptak również zawiera wiele brutalne sceny, a podczas pokazów częśc widowni nie mogąc wytrzymać miała opuszczać sale kinowe.
Dzisiaj w dobie szybkich mediów to sama nominacja już gwarnatuje filmowi spore nagłośnienie. W przyadku zakwalifikowania sie do finałowej grupy, albo zdobycia nagrody popularnośc rośnie skokowo.

Pozostaje pytanie co zawiera film i czy jego wymowa może nam zaszkodzić?Niby nagrano go w esperanto aby nie obciążać konkretnych narodowości, ale czy to zadziałą gdy obraz bedzie mocny?
Ciekawe czy film pomoże reklamowąc prawica organizując protesty przeciwko jego projekcji w PL. Olszański vel Jabłonowski zapowiadał nawet jakies konkretne działania wobec aktorów, ale to było ponad rok temu jak krecili.

#neuropa #4konserwy #historia #malowanyptak #film #kino