Film

Dziś zaprezentuję horror,…

Dziś zaprezentuję horror, który został tak dawno nakręcony, że raczej nie kwalifikuje się do mojego stałego cyklu filmów ze → #zlotaeravhs, ale pomimo tego jest wart zainteresowania…
To jeden z najciekawszych, klimatycznych, wciągających japońskich horrorów w reżyserii twórcy „Godzilli” Ishiro Hondy.

” MATANGO – atak ludzi grzybów „. /1963/
(niech Was nie odstrasza tytuł, to hAmerykanie wymyślili taką jego kiczowatą wersję :P)

Grupa przyjaciół podczas wspólnego rejsu niewielkim jachtem wpada w sztorm, z którego wychodzą kompletnie zgubieni na morzu. Wkrótce żeglując na ślepo, trafiają na tajemniczą wyspę. Nie ma na niej żadnych ludzi, żadnych zwierząt, a nawet morskie ptaki omijają ją z daleka. Natomiast wszędzie rosną grzyby. Rozbitkowie po krótkiej eksploracji odnajdują wrak statku rdzewiejący na plaży, który jak się okazuje, musiał należeć do jakiejść ekspedycji naukowej, nie ma jednak żadnego śladu po jej członkach. Na pokładzie rozbitkowie znajdują sporo rzeczy, które mogą im pomóc przeżyć, oraz wielkiego grzyba, opisanego nazwą MATANGO.
Po dłuższym pobycie na wyspie zaczyna dochodzić do konfliktów, kłótni, rękoczynów wśród rozbitków, kończy się im również prowiant. Wówczas jeden z bohaterów sięga po grzyba. Okazuje się że jest on jadalny, ale jego spożycie niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Produkcja wciąga, ciekawi, nie da się przy niej nudzić. Potwory nie są tu najważniejsze, główną osią filmu są
przeżycia i reakcje psychologiczne rozbitków w tej ekstremalnej, trudnej sytuacji. Plenery są świetne, a wrak statku i tajemnicza, spowita mgłą wsypa tworzą klimatyczną, ponurą atmosferę. (7-8/10)

Ishiro Honda po raz kolejny wykorzystuje atomowe lęki Japończyków przestrzegając przed nuklearnymi i genetycznymi eksperymentami mogącymi prowadzić do niekontrolowanych mutacji.

@Montago #polecam „Matango”… 😉

Zwiastun. https://www.youtube.com/watch?v=rI5JjU0r8BU
Strona Filmweb. https://www.filmweb.pl/film/Atak+ludzi+grzybów-1963-138313

Film on-line po japońsku, z napisemi PL.
https://www.cda.pl/video/159671705

https://horrortube.pl/film/atak-ludzi-grzybow-matango-1963

– #montagomovies – ( to będzie tag związany z moimi publikowanymi postami związanymi z filmami czy serialami, które czasem wrzucę – a nie pasującymi do sztandarowego #zlotaeravhs 😉 )

#kinoazjatyckie #japonia #horror #gruparatowaniapoziomu #filmnawieczor #ogladajzwykopem

pokaż spoiler #scifi #fantastyka #sciencefiction #przygoda #sf #film #filmy #kino #kinofilia #kinocebulowe #kinomaniak #kinematografia #gimbynieznajo #retro #nostalgia #starealedobre #wartosciowycontent #survival #thriller