Film

### DAY 2 Kdenlive Kdenlive…

### DAY 2
Kdenlive

Kdenlive to darmowy program, tworzony w ramach projektu środowiska KDE, który umożliwia montaż, obróbkę i eksport materiałów wideo.
Poprzez użycie biblioteki FFmpeg oraz libav, wspiera szeroką gamę formatów takich jak AVI, WMV czy MPEG, możliwe jest w nim zapisanie pliku wideo jako sekwencji obrazów JPG, BMP lub GIF oraz posiada możliwość eksportu materiału z o różnych proporcjach wideo oraz rozdzielczościami ekranu(obsługuje 4K w 60 fps).
Umożliwia korzystanie z nielimitowanej ilości ścieżek filmów i dźwięków, które można dowolnie tworzyć, poruszać, przycinać czy usuwać.
Daje dostęp do szeregu przejść oraz efektów oraz umożliwia dodawanie do filmu statycznych obrazów oraz napisów.
Dzięki temu, że renderowanie odbywa się w osobnym procesie, możliwe jest jego pauzowanie, wznawianie i przerywanie w dowolnym momencie.
Posiada również wiele stylów do wyboru, które zmieniają nieco wygląd programu oraz przycisków, jak i 18 kolorystycznych motywów.

Najnowszą wersją programu na dzień dzisiejszy jest wersja 19.08.3 na Linuxa oraz 19.08.1 na Windowsa.
Wersja na macOS, wymaga skompilowania programu ze źródeł, dlatego łatwiej będzie zainstalować również darmowy OpenShot, który wkrótce też opiszę.

Omówienie podstaw programu(ang.) – https://www.youtube.com/watch?v=VrahRf7KsNk

Platformy – #windows #macos #linux
Strona z linkiem do pobrania – https://kdenlive.org/en/download/
Cena – Całkowicie darmowy – GPL 2 – można korzystać za darmo zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego

Obszerną listę programów OpenSource na różne systemy można znaleźć tutaj – https://github.com/qarmin/Rewelacyjne-OpenSource#rewelacyjne-opensource

#wideo #informatyka #filmmaking #film #montaz #filmowanie
#codziennyprogram – tag do obserwowania/czarnolistowania